Kde najdete oficiální rozměry bytové jednotky? Znáte prohlášení vlastníka?

rozmery Large

Znáte prohlášení vlastníka nemovitosti? Co tento dokument obsahuje a proč je důležitý při koupi bytové jednotky nebo nebytového prostoru? To si přečtěte v novém článku.

Kupujete byt a chcete si být jistí, že jsou oficiální rozměry opravdu takové, jako tvrdil inzerát? Nezapomeňte si ověřit jeden důležitý dokument. Jde o prohlášení vlastníka nemovitosti. 

Jak si ověřit, že má bytová jednotka udávané rozměry? 

Koupíte bytovou jednotku o takových rozměrech, jako jsou udávané v inzerátu? Odpověď na tuto otázku zjistíte ve chvíli, kdy se podíváte do prohlášení vlastníka nemovitosti. Zde jsou totiž jednotlivé bytové jednotky i nebytové prostory specifikovány i s oficiální výměrou uváděnou v m2. Nechybí ani informace o sklepních kójích a rozdělení společných prostor domu. 

O rozdělení domu na bytové jednotky se postará prohlášení vlastníka nemovitosti

Prohlášení vlastníka nemovitosti určuje také rozměry a umístění nebytových prostorů. Jde například o kancelář, dílnu, ateliér a podobně, kdy tyto prostory mohou být nabídnuty ke koupi či pronájmu. Podle prohlášení vlastníka nemovitosti je totiž dům jako celek rozdělen na jednotlivé části nazývané jednotky. Aby bylo prohlášení platné, mělo by být vloženo v katastru nemovitostí. Tam je také možné si jej za poplatek vyžádat, a to ať už v jeho kompletní podobě či pouze ty strany, které se týkají jednotky, o níž se zajímáte.

Vymezení samostatné jednotky je možné učinit i v případě, že nejde vyloženě o zkolaudovaný byt či nebytový prostor. Týká se to například půdy, prádelny, kolárny, sušárny, sklepní kóje a podobně. Díky tomu je možné lépe pracovat s rozvržením nemovitosti. Jednu jednotku totiž může tvořit například i více bytů. 

Aby bylo prohlášení vlastníka budovy správně formulované a odpovídající právním normám, je vhodné pověřit jeho vypracováním právníka zkušeného v bytovém právu. Je třeba pracovat se specifiky dané nemovitosti, takže v tomto případě rozhodně není na místě užít žádnou univerzální předlohu. Pro hrubou představu, jak takové prohlášení vlastníka nemovitosti může vypadat, nahlédněte do vzoru s výkladem.  

Co dalšího vyplývá z prohlášení vlastníka? 

 

Kromě samotného údaje o rozměrech bytové jednotky udává prohlášení vlastníka například i to, jak velký bude příspěvek do fondu oprav. Směrodatným údajem je velikost podílu na společných prostorách. 

Součástí prohlášení vlastníka jsou i půdorysy jednotlivých podlaží ideálně se schématy, ze kterých jsou patrné polohy daných bytů a označeny společné části domu. Zároveň musí být uveden již přímo název jednotky, tedy jestli se jedná o byt, případně přímo specifikovat typ nebytového prostoru – kancelář, obchod, ateliér a podobně. Tím pádem by se nemělo stát, že bude nebytový prostor prodáván jako bytová jednotka. 

Nezbytná podmínka pro převod družstevních bytů

Prohlášení vlastníka je klíčové v situaci, kdy dochází k převodu družstevních bytů do osobního vlastnictví nebo při privatizaci bytového fondu. 

V určitých situacích je nutné rovněž provést změnu prohlášení vlastního nemovitosti. Děje se to zejména při přestavbách, vestavbách, sloučení či rozdělení bytů a podobně. 

Na co si dát pozor před koupí bytové jednotky

Ať už kupujete byt či nebytové prostory, vždy si kromě informací z výpisu vlastnictví ověřte také správnost uváděných rozměrů a podíl na společných prostorech. Prohlášení vlastníka domu je tedy jednou z listin, na kterou si dát pozor před koupí. Kromě toho si ale nezapomeňte prohlédnout ještě další tři důležité dokumenty předtím, než podepíšete rezervaci.

Máte nemovitost na prodej?

Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.