Co zkontrolovat před podpisem rezervační smlouvy při koupi nemovitosti?
Koupíte opravdu byt, který je vedený v inzerátu? Nečeká na vás překvapení v podobě jiné výměry, dluhu vůči SVJ či družstvu nebo nečekaně vysoké zálohy a příspěvek do fondu oprav? Podívejte se, co zkontrolovat před podpisem rezervační smlouvy a jaké dokumenty si vyžádat.
Koupě bytu má svá specifika. I přes lákavý inzerát a dobře vypadající prostory je potřeba důkladně prověřit i dokumentaci, kde si ověříte, že prodávající je skutečným vlastníkem, kolik budete platit za měsíční zálohy a podobně. Všechny níže uvedené dokumenty je vhodné prohlédnout ještě před podpisem rezervační smlouvy.
Na jaké dokumenty určitě nezapomenout?
Koupě bytu je velkým krokem, a proto se opravdu vyplatí důkladné prověření důležité dokumentace. Konkrétně jde o výčet z následujícího seznamu, kdy detaily ke každému bodu najdete níže v článku v samostatných odstavcích.
- Výpis z katastru nemovitostí
- Potvrzení o bezdlužnosti vůči SVJ či družstvu
- Vyúčtování služeb nebo předpis záloh
Co zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí
Z výpisu z katastru nemovitostí zjistíte hned dvě důležité věci. V první řadě si ověříte, že prodávající je skutečně vlastníkem bytu. Máte tedy jistotu, že nejde o žádný podvod.
Druhou klíčovou informací je zjištění, jestli není na nemovitost vázané omezení v podobě věcného břemena, zástavního práva a podobně. Tato informace je opět uvedena ve výpisu k dané nemovitosti.
Kde seženete výpis z katastru a kolik stojí?
Pro výpis z katastru nemovitostí se můžete zastavit přímo na příslušném úřadě. Vydání výpisu přitom stojí 100 Kč a další úředně ověřená kopie dokumentu dalších 50 Kč. Pokud máte katastrální úřad z ruky, můžete navštívit Czechpoint, kde první strana výpisu stojí 100 Kč a každá další 50 Kč.
K dispozici je také internetová stránka nahlizenidokn.cuzk.cz, kde uvidíte základní údaje zdarma. Pro ověřený přístup a možnost vytisknout si kompletní výpis je třeba zaplatit poplatek 50 Kč.
Ujistěte se, že s bytem nekupujete také dluh
Na bytě může být vázán také dluh. Vyžádejte si proto potvrzení o bezdlužnosti vzhledem ke společenství vlastníků jednotek či bytovému družstvu. Případný dluh by totiž po koupi bytu přešel na kupujícího.
Velký pozor je potřeba dávat hlavně u družstevního bytu a včas si zjistit informace o zbývající anuitě a možnosti převodu do osobního vlastnictví. Předem si také udělejte jasno v tom, co pojem anuita znamená.
Ověřte si, kolik reálně stojí provoz bytu
Pravidelným měsíčním výdajem za bydlení v bytě jsou poplatky za energie, ale i teplo, světlo, úklid ve společných prostorech, pojištění domu a příspěvek do fondu oprav. V součtu jde většinou o několik tisíc korun a příliš vysoké náklady na provoz bytu mohou nepříjemně zamávat s rodinným rozpočtem hlavně ve chvíli, kdy ještě čerpáte hypotéku pro samotné pořízení bytu.
Informaci o měsíčních nákladech na byt získáte z předpisu záloh či z pravidelného vyúčtování.
Pro větší jistotu zkontrolujte i fungování SVJ či družstva
Na škodu rozhodně není nahlédnout pod pokličku fungování konkrétního společenství vlastníků či družstva. Zjistěte si, jak je na tom aktuální fond oprav a jestli jsou v bližší budoucnosti plánovány úvěry pro opravy společných částí domu. Případně se podívejte, kolik ještě zbývá splatit z úvěru v minulosti. V zápisech ze schůzí by také neměly chybět informace o plánovaných opravách, provedených investicích a aktuálně řešených problémů.
Kontrola výměry bytu
Další informací ke kontrole je výměra bytu. Oficiální informaci o velikosti bytu získáte v případě osobního vlastnictví z dokumentu s názvem Prohlášení vlastníka budovy. Ten je k nahlédnutí na katastrálním úřadě. Pokud jde o byt v družstevním vlastnictví, zjistíte informaci o výměře přímo na bytovém družstvu.
Máte nemovitost na prodej?
Vyplňte krátký formulář, já se vám co nejdříve ozvu a výhodně prodám i tu Vaší.